Как една жена сама да установи тумор в гърдата си?

Самоизследването на гърдите е лесна, но съществена процедура, която жените могат да извършат, за да открият всякакви промени или аномалии в своите гърди.

Ето някои важни неща, които трябва да знаете, за да приложите този метод на диагностика:

Как се извършва самоизследването?

Самоизследването на млечните жлези включва инспектиране на гърдите за всякакви промени като бучки, уплътнения, вдлъбнатини, промяна в кожата и други деформитети.
За да извършите правилно техниката е необходимо да следвате стриктно следните стъпки:
Застанете пред огледалото с ръце отстрани на кръста и погледнете гърдите си за видими изменения. След това вдигнете ръцете си към тавана и потърсете отново. В право или в легнало положение, използвайки възглавничките на пръстите си, чрез кръгови движения на пръстите, опипайте всяка част от гърдата си, започвайки отвън – навътре. Обърнете внимание за рани в областта на ареолата и зърното. Притиснете зърното, за да установите наличието или липсата на секреция. Същите движения може да упражните в областта на подмишниците си, търсейки уголемени лимфни възли.

Кога се извършва самоизследването?

Самоизследването е препоръчително да бъде извършвано веднъж всеки месец, за предпочитане по едно и също време. Най-подходящо е да го правите няколко дни след края на менструацията, тъй като по това време е по-малко вероятно гърдите Ви да бъдат чувствителни и напрегнати.

Какво да търсите, когато сами преглеждате гърдите си?

Необходимо е да търсите активно необичайни промени в размера, формата, структурата и кожата на гърдите си. Бъдете бдителни за всякакви бучки, уплътнения или вдлъбнатини. Обърнете внимание за промени в зърната, както и за наличието или вида на секрет от тях. Съществуват случаи, при които не се установява формация в гърдата, но наличието на кървав секрет може да представлява симптом, който да алармира за наличието на злокачествено заболяване.

Какво да направите, ако откриете нещо, което Ви притеснява?

Ако откриете необичайни промени по време на самоизследването, е изключително важно незабавно да се свържете със специалист. Последващо поведение е извършването на специализиран преглед, образно изследване или други допълнителни методи, които са подходящи за Вашите оплаквания, анатомични и физиологични особености на гърдите.

За 2020 г. са установени приблизително 2.3 милиона нови случаи на рак на гърдата и близо 700 000 смъртни случаи в световен мащаб. В България, въпреки липсата на скрининг, годишно се диагностицират около 4000 жени и загиват около 1400 всяка година. Това означава, че при активно търсене на заболяването в съответните рискови групи, цифрите би могло да нараснат значително.

Самоизследването е метод, който не бива да бъде неглижиран. То не замества специализираните профилактични прегледи, но е важен прийом, който не бива да бъде пренебрегван. Това е един сравнително лесен начин да ‚‚изучите‘‘ вида и структурата на Вашите гърди и да обърнете внимание на тяхното здраве, което ще ви помогне да откривате изменения в интервала между консултациите.

Научете повече за това –
“кои са най-честите симптоми при рак на млечната жлеза“

2 thoughts on “Как една жена сама да установи тумор в гърдата си?”

  1. Katia Zhelyazkova

    Благодаря за положеният труд и отделеното време, видно с грижа към пациента.
    Впечатлена съм от достъпният език, пунктуация, нагледност, онагледеност.

  2. Екатерина

    Великолепна статия, благодаря за нея!
    Надявам се да бъде от помощ на много жени.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *